субота, 5. април 2008.

Punk i šminka


Punk je muzičko-ideološki pokret koji je nastao i aktivno se razvijao od 1970. do 1978. na prostorima Engleske, SAD i Australije. Glavni nosioci pokreta bili su članovi muzičkih sastava Sex Pistols, The Clash, The Ramones, G.B.H., The Exploited... Do 1978. se proširio na mlađe populacije širom sveta. Od 1980. počinje da jenjava i da menja svoju osnovnu formu u nove izvedene pravce kao što su hard-core i neke druge forme rock-a.
Glavna ideologija punkera bila je anarhija. Oni su otvoreno prezirali svaki autoritet počevsi od policije,vojske, političara pa do monarhističkih nosioca svih titula uključujući i samu kraljicu. Jedan od prvih javnih nastupa grupa Sex Pistols izvela je na brodu koji je plovio Temzom. Na tom priformansu su izveli pesmu God save the queen u kojoj pevaju da kraljica nije ljudsko biće, i da je lično zaslužna za vladavinu fašističkog režima u Engleskoj. Taj nastup je grubo prekinula rečna policija, čime je doprinela da Pistolsi dobiju na značaju i obezbedila im odličan start u smislu besplatnog marketinga, koji je Malcolm Mc Laren, njihov idejo - tvorac odlično iskoristio naprvivši od Pistols - a jedan od najvećih bendova i brandova XX veka. Šmin
ka igra veliku ulogu u procesu definisanja nosioca punk revolucije. Od ispeglanih pantalona i košulja, jednobojnih urednih cipela i frizura punkeri prave opozit; dronjave prljave pantalone, Dr. Martiens čizme, kožne jakne prepune bedževa i oznaka pripadnosti pokretu. Frizure su jako maštovite i neobične, puno jeftinog nakita, zihernadla umesto minđuše, puno šminke skoro scenske, prenaglašenost u svakom smislu bili su svakodnevnica jednog pankera. Interesantno je da taj odrpani i jeftin izgled uopšte nije lako postići. Jedan panker ili pankerka morao/la je da se sprema satima, da namešta frizuru i da se šminka dugo da bi postigao željeni izgled, što je prilično u suprotnosti sa načelima punka. Kontradiktorno, ali efikasno. Punk je krajem 1970. postao svetski trend, prihvaćen i od siromašnih, a i od bogatih mladih ljudi (sa tom razlikom da su pripadnici bogatijeg sloja lažno moralisali i skrivali svoju pripadnost bogatoj eliti disciplinom žickanja na ćošku za pivo, što je bila standardna disciplina pankera). Anarhija kao osnovna ideologija pankera je bila u sukobu sa bilo kojom strukturom vlasti, pa je i sam pokret bio buntovnički. Svako osporavanje vladajućih struktura i autoriteta na svim nivoima bilo je toplo pozdravljano sa strane pripadnika punk pokreta. Danas punk moda ima svoje mesto u visokoj modi, mnogi kreatori i dizajneri promovišu elemente punk opreme u svojim kreacijama, takođe se naširoko koriste boje i šminka koje su patentirali pankeri i pankerke širom sveta boreći se sa establishmentom sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka.
Objavio: Andra

Нема коментара: